trende

Binalarda Cam Kullanımının Artıları Nelerdir?

01.04.2021
1.260
Binalarda Cam Kullanımının Artıları Nelerdir?

Binalarda yaygın olarak kullanılan cam kaplama sistemlerinin en büyük yararı, mimaride en işlevsel ve dekoratif malzemelerden biri olan camdır. Geniş bir alanda, özellikle dış mekanda cam kullanılması, yapının çok daha şık görünmesini sağlar. İç cephelerde cam kullanımı için de bol miktarda alan vardır. Mimaride kullanılan camlar çok çeşitli tasarım seçeneklerine izin verir. Binaların hem içi hem de dışı çok daha estetik ve modern bir görünüm verilebilir. Ancak dekorasyon camın tek avantajı değildir.

Yalıtım malzemesi olarak cam


Isıcam veya low-e cam olarak da bilinen cam, bazen dışarıdan hava girişini önlemek, bazen de dışarıdan gelen ısıyı içeriye yansıtmak için kullanılan önemli bir yalıtım malzemesidir. Hem ısı hem de sesin girmesini engellediği için enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca ışığın içeri girmesine izin vererek de tasarruf edebilirsiniz.

Güvenlik amaçlı cam


Temperli camlar çok dayanıklı oldukları için tercih edilmektedir. Bu camlar için uygulama aralığı da çok geniştir. Kolay kırılmazlar ve bu nedenle dış duvar malzemesi olarak uygundurlar. Aynı zamanda kırıldıklarında çok küçük parçalara ayrılırlar, böylece kimseyi ciddi şekilde yaralamazlar. Güvenlik açısından tercih edilen camlar arasındadır. Güvenlik için kullanılan diğer bir cam türü de lamine camdır. Katmanlı ve güçlendirilmiş bir camdır. Bir katman kırılsa bile, diğer katmanları kırmaz ve parçaları yerinde tutabilir. Ses yalıtımı da sağladığı için bina cephelerinde ve vitrinlerde tercih edilen bir camdır.

Yapılarda yaygın olarak kullanılan cam kaplama sistemlerinin en büyük avantajı, mimaride en işlevsel ve dekoratif malzemelerden biri olan camdır. Geniş bir alanda, özellikle dış mekanda cam kullanılması, yapının çok daha şık görünmesini sağlar.


Dekoratif bir malzeme olarak cam


Dışında çok fazla cam bulunan bir bina son derece estetik görünüyor. Tasarımcıya geniş imkanlar sunan cam kullanımı, mimaride farklı tarzların geliştirilmesine olanak sağlıyor. Büyük ölçüde aydınlık ve ferah ortamlar yarattığı için kullanıldığı mekanın çok daha güzel ve iç açıcı görünmesini sağlar.

Geçmişe bakarak cam kaplama sistemleri ve faydaları hakkında çok şey öğrenebiliriz. Cam, uzun zamandır sadece pencerelerde kullanılan bir malzeme olmaktan çıktı. Mimari ve bina yapımında cam, birçok alanda tasarrufun yanı sıra geniş bir olası kullanım yelpazesi sunar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Babacan Cam Whatsapp
Babacan Cam Whatsapp
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?