trende

Cam nasıl yapılır?

01.04.2021
1.836
Cam nasıl yapılır?
  1. yüzyılın ortalarında erimiş camın ekstrüde edilmesi veya dökülmesi ve ardından kusurların parlatılması yöntemleriyle cam levhalar üretilmeye başlandı. 1959’da, cilalamayı gereksiz kılan ve işçiliği azaltan düz cam icat edildi. Yüzdürme cam prosesi, Guardian’ın dünya çapındaki 25 tesisinde cam üretiminde kullandığı bir tekniktir.

Yüzdürme cam işlemi, hammaddelerin yakl. % 60 kuvars,% 20 soda ve sülfat ve% 20 kalker ve dolomit. Büyük karıştırma tesisleri bu malzemeleri ezer ve daha sonra bunları bir karışım haline getirir. Bu karışımın yaklaşık% 80 ila% 20’si, atıl cam olarak geri dönüştürülür ve yaklaşık 1600 ° C’lik bir sıcaklıkta eritilir. Tebeşir-soda-silikat camı bu şekilde oluşturulur. Erimiş karışım rafine edildikten sonra, erimiş cam şartlandırma teknesine gönderilir ve ısıya dayanıklı bir musluktan sıvı kutu banyosuna akmadan önce yaklaşık 1200 ° C’ye soğumaya bırakılır.

Erimiş cam, bu sıvı kutu banyosu üzerine eşit olarak dağıtılır. Sıvı, camın yoğunluğundan daha ağır olduğu için, yapısı gereği yüzey gerilimi ve yoğunluğu ile bu sıvı teneke üzerinde “yüzer”. Bu, erimiş camı pürüzsüz ve eşit bir sıvı cam yüzey haline getirir. Kutu banyosundaki sıcaklığı yakl. 1000 ° C ila yakl. 600 ° C, sıvı olmayan cam eriyiği, yüzdürme işleminin sonunda katı cam tabakanın teneke kutu banyosunun yüzeyinden çıkarılmasını sağlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Babacan Cam Whatsapp
Babacan Cam Whatsapp
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?