trende

SERİGRAF BASKI

01.04.2021
2.164
SERİGRAF BASKI

Serigrafik cam üretimi tecrübeli kadro tarafından bilgisayar kontrollü makinelerde büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Emaye boyanın cam, kağıt, kumaş gibi yüzeylere serigrafi tekniği kullanılarak çeşitli desenler oluşturacak şekilde aktarılması işlemidir. Boyadıktan sonra, serigrafi işlemi kullanılarak cam sertleştirilir, bu da rengin camın yapısına dahil edilmesi ve boyanın mekanik ve kimyasal etkilere karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Kişisel estetik tercihlerine göre seçilen geometrik şekil veya görüntülerin serigrafi baskı işlemi ile cama aktarılmasıyla kısmen güneşten korunma olarak kullanılabilir. Serigrafi yöntemi ile boyama yapılırken farklı renkli camlar kullanılabilir.

Cam üzerine baskılar uzun yıllardır yapılmaktadır. Genelde serigrafi baskı kullanılır ve bildiğiniz gibi kullanılan mürekkepler (termoplastik vernikler) ağır metaller içerir. Ayrıca kullanılan renklerin ve camın doğası gereği baskı sonrası yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi gerekmektedir.

Türkiye temsilciliğini yaptığımız RUCO firması da uzun yıllardır cam serigrafi mürekkepleri üretmektedir. Bu tip boyalar termoplastik boyalara göre daha az fırın işlemi gerektirse de günlük yaşamda kullanımları cam kullanımı ile sınırlıdır.

Sektörden gelen yoğun talep doğrultusunda AR-GE çalışmalarına ağırlık veren kaplama üreticisi RUCO, UV cam kaplamalar konusunda çok başarılı bir şekilde çalışıyor.

UV cam renginin endüstriye katkılarını şu şekilde isimlendirebiliriz:

 • Fırınların sökülmesi yerden tasarruf sağlar.
 • UV katkılı boyalar renk değiştirmez. Hazırlanan lak rengi, baskı sonrası cama aynı görünümü verir (termoplastik lakelerin fırın sonrası renk değişimi).
 • UV mürekkepler solvent içermediğinden kuruduktan sonra uygulanan renk kalınlığı aynı kalır. Bu, baskının daha dolgun ve daha etkili görünmesini sağlar.
 • UV mürekkepler çok renkli baskılar için uygundur.
 • UV mürekkeplerin tüketimi termoplastik lakelere göre çok daha düşüktür. Bir kg termoplastik mürekkep 8.5 m2 renklendirirken, bu miktar UV mürekkeplerde 76 m2’ye çıkmaktadır. Renk finansmanı 1: 9 oranında düşer.
 • UV mürekkepler UV ışığı görmeden kurumadığı için çok ince detaylar basmak mümkündür.
Hizmet Özellikleri
Fotoğraf Galerisi
Sıkça Sorulanlar
Serigraf Baskı?

Serigraf Baskı?

Serigraf Baskı?

Bize Sorabilirsiniz

Teklif Formu

  ETİKETLER:
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Babacan Cam Whatsapp
  Babacan Cam Whatsapp
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?